ماموریت حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان تعلیم و تربیت دانشگاهیان مشتاق و مومن به اسلام و انقلاب، بر پایه نظام اندیشه و علوم اسلامی،برای اثرگذاری در عرصه های جهاد علمی فرهنگی جهت تحقق اهداف دانشگاه اسلامی و تمدن اسلامی
اخبار > کتاب «امام رضا(ع) و فرقه‌های شیعه» معرفی شد
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب «امام رضا(ع) و فرقه‌های شیعه» معرفی شد

کتاب «امام رضا(ع) و فرقه‌های شیعه» معرفی شد

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛ کتاب «امام رضا(ع) و فرقه‌های شیعه» معرفی شد همزمان با ایام میلاد امام رضا(ع) و دهه کرامت رضوی، به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی کتاب «امام رضا(ع) و فرقه‌های شیعه» معرفی شد. به گزارش ستاد خبری جشن های میلاد رضوی، این کتاب نوع برخورد و تعامل امام رضا(ع) با فرقه‌های گوناگون شیعی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد و شامل 6 فصل و نتیجه گیری می شود که در آن، به بررسی تعامل امام با فرقه های زیدیه، اسماعیلیه و فطحیه، واقفیه و غالیان پرداخته شده است.
دوران امامت امام رضا(ع) از جنبه‌های مختلف از جمله کیفیت تعامل آن امام معصوم(ع) با فرقه‌های مختلف شیعی، مهم و شایان مطالعه است که در این کتاب سعی شده نگرش و تعامل امام رضا(ع) در ابعاد مختلف سیاسی، فر هنگی و اجتماعی نسبت به گروه‌های مختلف شیعی مانند واقفیه، زیدیه و غالیان بیان شود.
محدوده زمانی این پژوهش 20سال از عمر امام رضا(ع) و محدوه مکانی آن، مناطق شیعه نشین یا مناطقی است که تعامل امام رضا(ع) با شیعیان در آن مکان‌ها رخ داده است.
در دوران امامت امام رضا(ع) فعالیت فرقه‌های شیعی هم به لحاظ کمی و هم کیفی به اوج خود رسیده بود. فرقه های گوناگونی مانند زیدیه، اسماعیلیه، فطحیه و غالیان که از پیش، پدید آمده بودند، همچنین فرقه نوظهور و خطرناک واقفیه که در زمان خود آن حضرت، یعنی پس از شهادت امام کاظم(ع) شکل گرفته بود، در عرصه اجتماع حضور داشتند.
امام رضا(ع) با این فرقه ها، رفتارهای متفاوتی داشتند. در اثر حاضر، سعی بر آن بود تا نوع برخورد و تعامل حضرت، با فرقه های گوناگون شیعی مورد بررسی و کنکاش قرار گیرد.
فصل اول این کتاب با عنوان کلیات، شامل 3 گفتار است. در گفتار اول، مفاهیم موجود در پژوهش بیان می شود. در گفتار دوم، مروری بر فرقه ها و جریان های مختلف شیعی از آغاز تشیع تا دوره امامت امام رضا(ع) انجام گرفته است و در گفتار سوم آن، به علل فرقه فرقه شدن و تفرقه شیعیان، از آغاز تشیع تا دوره امامت امام هشتم پرداخته شده است.
در این کتاب، ابتدا به وضعیت سیاسی و فرهنگی جامعه معاصر امام(ع) و سپس به وضعیت سیاسی و فرهنگی شیعیان این دوره توجه شده است و تعامل این امام همام با زیدیه و فرقه های اسماعیلیه، فطحیه و واقفیه از دیگر مطالبی است که در سایر فصل ها آمده است.
در کتاب «امام رضا(ع) و فرقه‌های شیعه»، علل انحراف واقفیه، مبارزات و تلاش‌های واقفیان و مواضع و پاسخ های امام به آنان، تعامل امام رضا(ع) با غالیان که فرقه ای منسوب به شیعه هستند، مورد بررسی قرار گرفته است و در سخن پایانی، جمع بندی و نتیجه گیری آمده است.
کتاب« امام رضا(ع) و فرقه های شیعه»، نوشته زهرا بختیاری، توسط بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در 236 صفحه و شمارگان هزار و500 نسخه به چاپ رسیده است.


١١:٠٩ - چهارشنبه ٤ شهريور ١٣٩٤    /    عدد : ٦٠٩٧٤    /    تعداد نمایش : ٦١٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8117
 بازدید امروز : 73
 کل بازدید : 444192
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.61