ماموریت حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان تعلیم و تربیت دانشگاهیان مشتاق و مومن به اسلام و انقلاب، بر پایه نظام اندیشه و علوم اسلامی،برای اثرگذاری در عرصه های جهاد علمی فرهنگی جهت تحقق اهداف دانشگاه اسلامی و تمدن اسلامی
اخبار > ورود بدون نظارت به فضای مجازی عامل بحران در خانواده ها
 


  چاپ        ارسال به دوست

ورود بدون نظارت به فضای مجازی عامل بحران در خانواده ها

ورود بدون نظارت به فضای مجازی عامل بحران در خانواده ها

ورود بدون نظارت به فضای مجازی عامل بحران در خانواده ها

به گزارش «مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی»، طاهره معماری در گفتگویی در رابطه با آثار سوء تربیتی فضای مجازی بر فرزندان گفت:سالها پیش با ورود کامپیوتر به خانه ها عرصه برای تاثیر پذیری فرزندان از فضای مجازی آغاز شد.

یک مشاور خانواده گفت: فرزندانی که بدون نظارت و مدیریت والدین به شبکه های اجتماعی راه می یابند هویت و اصالت خود را در جای دیگری دنبال می کنند، دراین شرایط باید منتظر بحران در نظام خانواده بود چرا که فرزند دیگر تحت مدیریت و نظارت خانواده در نخواهد آمد.

به گزارش «مجمع زنان فرهیخته انقلاب اسلامی»،  طاهره معماری در گفتگویی در رابطه با آثار سوء تربیتی فضای مجازی بر فرزندان گفت:سالها پیش با ورود کامپیوتر به خانه ها عرصه برای تاثیر پذیری فرزندان از فضای مجازی آغاز شد.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: یکی از بزرگترین اشتباهات این بود که کامپیوترها به عنوان یک وسیله ی بازی محسوب شدند، وسیله ای که گاهی به عنوان جایزه از سوی والدین پیشنهاد می شد و متاسفانه به اتاق فرزندان اختصاص یافت.

وی عنوان داشت: گام بعدی حضور انواع تلفن های همراه در نهاد خانواده بود بدون این که به سن اعضای خانواده توجه شود، مورد استفاده ی همه ی اعضای خانواده قرار گرفت ودر نهایت شبکه های اجتماعی ظهور پیدا کردند که موجب شد همه چیز دگرگون شود.

معماری با اشاره به این که شبکه های اجتماعی ساختار خانواده ها را در هم ریخت اذعان کرد: شبکه های اجتماعی موجب شد تا فضای خانواده نسبت به گذشته کاملا تغییر کند و حتی آسیب هایی را به فرهنگ ایرانی اسلامی خانواده ها وارد کردند.

این مشاور خانواده توضیح داد: گوشی همراه و شبکه های اجتماعی به خودی خود دارای مشکل نیستند بلکه جایگاه و فرهنگ استفاده از آنان است که در خانواده ها به اشتباه معرفی شده است.

وی با بیان این که فرهنگ غلط استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی قطعا آسیب هایی را به خانواده وارد خواهد کرد اظهار داشت: فرهنگ اشتباه استفاده از فضای مجازی موجب شده تا کنترل اعضای خانواده از دست والدین خارج شده و با ورود اعضای خانواده به شبکه های اجتماعی آسیب های بسیار جدی به فرهنگ ایرانی اسلامی وارد شود.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود:نخستین گام برای کنترل و مدیریت اعضای خانواده در جهت استفاده از فضای مجازی آموزش فرهنگ استفاده قبل از ورود به خانواده است.

معماری عنوان کرد: وقتی والدین بیان می کنند که تلفن همراه وسیله ای خصوصی است به واقع این پیام تربیتی را به فرزندانشان می دهند که تلفن وسیله ای خصوصی است که حتی پدر و مادر نیز حق ورود به آن را ندارند.

وی ادامه داد: تلفن همراه یک وسیله ی خصوصی نیست چرا که وقتی وارد حریم خانه می شود نمی توان آن را در زمره ی  وسایل شخصی همچون مسواک در نظر گرفت بلکه وسیله ای است که پا به حریم خانه و اصول خانواده گذاشته است.

این مشاور خانواده با مزمت رمز گذاری بر روی تلفن همراه تاکید کرد: رمز گذاری بر تلفن همراه فرزندان فضای تربیتی و کنترل آنها را  توسط والدین بشدت محدود خواهد کرد و از طرفی آسیب ها جدی را برای فرزندان به دنبال خواهد داشت.

 
این استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: باید دردمندانه اعتراف کرد که امروزه خانوده ها اطلاع دقیقی از حضور فرزندانشان در فضای مجازی ندارند و نمی دانند فرزندانشان در کجا سیر می کنند این در حالی است که جدیدترین مدل گوشی ها را در درست کودکان و دبستانی ها می بینیم.

معماری تشریح کردهمانگونه که وقتی در دست کودکان چاقو و یا سیگار می بینیم عکس العمل نشان می دهیم در این مورد نیز باید آگاهانه رفتار کنیم چرا که آسیب های ناشی از استفاده نادرست فضای مجازی توسط  فرزندان دامن گیر افراد و سایر اعضای جامعه نیز خواهد شد.

وی تاکید کرد: برای ورود فرزندان به شبکه های اجتماعی سن آنان را باید در نظر گرفت ضمن این که والدین در فرهنگ سازی استفاده از تکنولوژی و فضای مجازی بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

این مشاور خانواده با بیان این که  فرزندانی که بدون نظارت و مدیریت والدین به شبکه های اجتماعی راه می یابند هویت و اصالت خود را در جای دیگری دنبال می کنند افزود: دراین شرایط باید منتظر بحران در نظام خانواده بود چرا که فرزند دیگر تحت مدیریت و نظارت خانواده در نخواهد آمد.

منبع: سایت زنان کویر

 


٠٨:٤٤ - سه شنبه ١٧ آذر ١٣٩٤    /    عدد : ٦٢٣٩٤    /    تعداد نمایش : ٥٣٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8116
 بازدید امروز : 63
 کل بازدید : 444182
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 2.40